Κάποια βίντεο δεν θα είναι διαθέσιμα για ένα διάστημα λόγω αναβάθμισης.
Some videos will be unavailable for a while due to site upgrade.

Ειδήσεις

Αναζητήστε με μια λέξη το άρθρο που είναι καταχωρημένο.
20/9/2010 | t-short

ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΤΟΥ 2ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ «microγραφή 2010»

ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΤΟΥ 2ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ «microγραφή 2010»

ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΤΟΥ 2ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ «microγραφή 2010»

Στις 20 Σεπτεμβρίου 2010, σε μια όμορφη εκδήλωση, στην αίθουσα 5 EUROPA των VILLAGE CINEMAS στο ΤHΕ MALL ATHENS, στο Μαρούσι, απονεμήθηκαν τα βραβεία του 2ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ «microγραφή 2010», - του πρώτου διαγωνισμού, πανελλήνια, από τον οποίο προκύπτουν ταινίες- ολοκληρώνοντας έτσι με επιτυχία την πρώτη φάση του.

Παρόντες εκπρόσωποι των χορηγών των βραβείων, εκλεκτοί φορείς του κινηματογραφικού χώρου, οι διαγωνιζόμενοι σεναριογράφοι και πλήθος φίλων.

Η εκδήλωση άνοιξε με το καλωσόρισμα του Κυριάκου Χατζημιχαηλίδη από την t-shOrt, που διοργάνωσε το διαγωνισμό και συνεχίστηκε με την προβολή του βραβείου «microγραφή 2009» και τριών ακόμη ταινιών μικρού μήκους, που δημιουργήθηκαν από σενάρια που είχαν υποβληθεί στον περσινό διαγωνισμό. Αμέσως μετά ο κ. Χατζημιχαηλίδης ανέπτυξε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η «μικρή» ταινία, τη σημασία που έχει το «μικρό», με δυνατή ιδέα και παραγωγικά εφικτό σενάριο και τη φιλοσοφία της «microγραφής». Χαιρετισμό απηύθυνε η κ. Παπαϊωάννου Αποστολία, σκηνοθέτης-Γενική συντονίστρια του Μεσογειακού Ινστιτούτου Κινηματογράφου και Πρόεδρος της επιτροπής κρίσης των σεναρίων, η οποία και παρουσίασε το σκεπτικό της επιτροπής για την απονομή των βραβείων.

Στην εκδήλωση παρευρέθησαν πολλοί και σημαντικοί άνθρωποι του κινηματογραφικού χώρου. Δύο γνωστοί καλοί ηθοποιοί μας, τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση: ο ηθοποιός και σκηνοθέτης κ. Πέτρος Φιλιππίδης, ο οποίος απένειμε το βραβείο παραγωγής ταινίας και διανομής στις αίθουσες (Village Greece) και η κα Μαρία Αντουλινάκη η οποία απένημε το βραβείο παραγωγής t-short.

Απονεμήθηκαν συνολικά 24 βραβεία:

1. ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΣΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ (ΟΜΙΛΟΣ VILLAGE GREECE)
«ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ», ΜΑΪΡΑ ΚΑΤΣΙΚΗ

2. ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (t-shOrt – ΣΚΛΑΒΗΣ)
«ΝΑ ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ», ΓΕΩΡΓΙΑ ΦΩΤΟΥ
 
3. ΒΡΑΒΕΙΟ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ «ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ» Ε.Κ.Κ. (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ)
«IT’S OK MY FRIEND», ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΟΥΛΑΚΑΚΗΣ
 
4. ΒΡΑΒΕΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ (ANIMATION) (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΚΑΙ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ)
«ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ», ΜΑΡΙΝΑ ΚΟΥΛΟΥΡΗ
 
5. ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ (Ι.Ε.Κ. ΔΟΜΗ)
1. «ΝΙΩΘΕΙΣ;», ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΟΥΡΙΤΣΑΣ
2. «ΠΕΤΡΑ ΨΑΛΙΔΙ ΧΑΡΤΙ», ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΟΥΡΗΣ
 
6. ΒΡΑΒΕΙΟ ΥΛΙΚΟΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΟΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (Ι.Ε.Κ. ΔΟΜΗ)
1. «…ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ», ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
2. «ΑΝΙΑ», ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΠΑΣΧΟΣ
 
7. ΒΡΑΒΕΙΟ POST PRODUCTION (GRAAL)
«ΜΕΣΑ», ΓΑΒΡΙΗΛ ΨΑΛΤΑΚΗΣ

8. ΒΡΑΒΕΙΟ FILM ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ (KODAK)
«ΜΕΣΑ», ΓΑΒΡΙΗΛ ΨΑΛΤΑΚΗΣ
 
9. ΒΡΑΒΕΙΟ ΥΛΙΚΟΤΕΧΝΙΚHΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΟΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (ART IN VISION)
«ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ», ΜΑΝΟΛΗΣ ΦΡΟΥΔΑΡΑΚΗΣ
 
10. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ (ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΛΕΣΧΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ)
«SUPERMARKET», ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΔΥΡΑΝΗ-ΜΑΟΥΝΗ
 
11. ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΔΟΣΗΣ (t-shOrt)
1. «ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ», ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ
2. «ΡΟΚΑ», ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
3. «ΜΗ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ», ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ
4. «ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ!», ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΤΣΙΚΡΑΣ
5. «ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ», ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ
6. «ΑΝΝΗ», ΛΕΩΝΟΡΑ ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ
7. «WHO ARE YOU», ΡΑΝΙΑ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ
8. «ΕΝΝΕΑ ΑΚΡΙΒΩΣ», ΜΑΡΙΑ ΜΗΤΑ
9. «ΚΑΚΟ ΣΚΥΛΙ (ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΡΑΣΤΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΩΦΕΛΙΜΟΥ)», ΝΙΚΟΣ ΜΠΙΣΣΑΣ
10. «TEAM SPIRIT», ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΕΛΑΝΗΣ
11. «ΤΟ ΚΕΡΜΑ», ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΑΡΟΥΛΗ
12. «ΕΝΕΣΤΩΤΑΣ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ», ΘΩΜΑΣ ΓΙΑΛΕΛΗΣ

H t-shOrt ευχαριστεί, θερμά, όλους όσους συμμετείχαν ενεργά στο εγχείρημά της αυτό και υπόσχεται ακόμη μεγαλύτερες «short» καινοτομίες.