Κάποια βίντεο δεν θα είναι διαθέσιμα για ένα διάστημα λόγω αναβάθμισης.
Some videos will be unavailable for a while due to site upgrade.



Ειδήσεις

Αναζητήστε με μια λέξη το άρθρο που είναι καταχωρημένο.
5/10/2011 | Φεστιβάλ Δράμας

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στo Τριανόν

«Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας  ταξιδεύει.. στην Αθήνα» Κινηματογράφος Τριανόν
20 – 26 Οκτωβρίου  2011
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
7.10.2011

Το Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας ξεκινά για ακόμα μια χρονιά τα ταξίδια του με πρώτο σταθμό την Αθήνα.
Από την Πέμπτη 20 έως και την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου στον κινηματογράφο «ΤΡΙΑΝΟΝ» (Κοδριγκτώνος 21-Πατησίων,τηλ:210 8215469), θα προβληθεί το σύνολο των ελληνικών ταινιών μικρού μήκους που συμμετείχαν στο 34ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους, οι βραβευμένες ταινίες του 17ου Διεθνούς Φεστιβάλ καθώς και το σύνολο των ελληνικών ψηφιακών ταινιών που διαγωνίσθηκαν στο τμήμα 5ο digi20011.
Επίσης θα παρουσιαστούν:
«Βραβευμένες ταινίες PRIX EFA 2010» από την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου»
(Παρασκευή  21/10, Δευτέρα 24/10 και Τρίτη 25/10,  19:00-21:00)
Αφιέρωμα στη Γαλλική Σχολή Κινηματογράφου La Fémis
(Σάββατο 22/10, 17:00-21:00)

Αφιέρωμα στη Νορβηγική Σχολή Κινηματογράφου Norske Filmskolen
(Κυριακή 23/10, 19:00-21:00)
«Σπουδαστικό Πανόραμα» θα προβληθούν 45 ελληνικές παραγωγές, το σύνολο των ταινιών που δήλωσαν συμμετοχή. (Σάββατο 22/10 ,Κυριακή 23/10 10:00-14:00,)
Tην Τρίτη 25/10 στις 13:00 θα γίνει Συνάντηση των σκηνοθετών με εκπροσώπους του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου. Σε συνεργασία με την Εταιρεία Ελλήνων Σκηνοθετών.
Η Πέμπτη 20/10 & Τετάρτη 26/10, πρώτη και τελευταία ημέρα της εκδήλωσης, είναι αφιερωμένες στα βραβεία και τις διακρίσεις της φετινής χρονιάς. (Aναλυτικά το πρόγραμμα προβολών στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ Δράμας www.dramafilmfestival.gr)





ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΤΡΙΑΝΟΝ

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
17:00 – 01:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ 34ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ, 17ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ & 5ου digi2011

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (EFA)
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
10:00 2ο ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
12:00 2ο ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
17:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΙΝ/ΦΟΥ LA FÉMIS
19:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΙΝ/ΦΟΥ LA FÉMIS
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
10:00 2ο ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
12:00 2ο ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
19:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΙΝ/ΦΟΥ NORSKE FILMSKOLEN
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (EFA)
21:00 5o digi2011
23:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ & ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΤΡΙΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
13:00 ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ 34ΟΥ  ΕΘΝΙΚΟΥ &5ΟΥ DIGI 2011 ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΟ ΤΥΠΟ.
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (EFA)
21:00 5o digi2011
23:00 5o digi2011

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
17:00 – 01:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ 34ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ, 17ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ & 5ου digi2011

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου


Βραβευμένες ταινίες 5ου digi2011
17:00

“Gran Partita” 15’ Αλέξανδρος Σκούρας       
“Under stress” 10’ Πάρης Πατσουρίδης       
“Flight at the museum” 4’ Δημήτρης Δεληνικόλας           
“Φαγάνας” 12’ Νίκος Χρονόπουλος           
“Human Nature” 3’ Νάσος Βακάλης   
“Dead on Time” 11’ Ανδρέας Λαμπρόπουλος, Κώστας Σκύφτας       

Βραβευμένες ταινίες 17 ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
19:00

“Nolya” 25’Cem Öztüfekçi Τουρκία - Γαλλία                     
“Ενυδρείο” 17’ Bård Røssevold Νορβηγία                   
“Αγρία οικογένεια” 20’Terry Gilliam Ιταλία                   
“Οξυγόνο” 30’Adina Pintilie    Ρουμανία                       
“Να καταπιείς ένα βάτραχο” 10’Jurgis Krasons Λετονία                
“Τραγούδα μου να κοιμηθώ” 30’Magnus Arnesen    Πολωνία               
Βραβευμένες ταινίες 34 ου  Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00

“Γεια σου Ανέστη” 18’ Δημήτρης Κανελλόπουλος               
“Toothbrushes” 5’ Νίκος Μπρανίδης, Γιάννης Μπουγιούκας            
“Το πατάρι” 18’Μίνως Νικολακάκης               
“Iris” 15’ Αλέξανδρος Σιπσίδης                 
“Κόφ’ το!” 14’ Βασίλης Καλαμάκης                
“Κινητά στοιχεία” 17’ Ανδρέας Σιαδήμας               
“Ελένη” 13’ Στέργιος Πάσχος               
“Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ” 20’ Ρηνιώ Δραγασάκη                 

Βραβευμένες ταινίες 34 ου  Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Πίστομα” 18’ Γιώργος Φουρτούνης               
“Η νύφη” 6’ Λευτέρης Χαρίτος               
“Musikhof” 10’ Θωμάς Κιάος                   
“Τζαφάρ” 3’ Νάνσυ Σπετσιώτη                  
“Ηγέτης” 28’ Γαβριήλ Τζάφκας   
Έλληνες του κόσμου                   
“Make up”  20’ Χρήστος Μασσαλάς               
Έλληνες του κόσμου                   
“If you have no place to cry” 11’ Αριστοτέλης Μαραγκός        
Έλληνες του κόσμου                   
“The fiddler” 16’ Στελάνα Κληρής   

    Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

EUROPEAN FILM ACADEMY Βραβευμένες ταινίες EFA 2010
19:00

“Tussilago” 14’ Jonas Odell Σουηδία                       
“Το μικρό ζώο του χιονιού” 19’ Miia Tervo Φινλανδία               
“Αφροδίτη κατά εμού” 27’ Nathalie Teirlinck Βέλγιο               
“Μείνε, μακριά” 24’ Paloma Aguilera Valdebenito Ολλανδία           
“Rendez-vous a Stella-plage” 18’ Shalimar Preuss Γαλλία           

5o digi2011
21:00

“Σκιά πέραν του χρόνου” 25’ Ιωάννης Τζουβελέκης         
“Νo parking” 11’ Στάμος Τσάμης                         
 “De Architectura ( Περί Αρχιτεκτονικής)” 16’ Κωνσταντίνος Στραγαλινός   
“Flight at the museum” 4’ Δημήτρης Δεληνικόλας                   
“A soldier's misfortune” 7’ Στέφανος Μελικίδης       
“Ένα Γράμμα μια Ιστορία: O Βιολιστής Βάτραχος” 7’ Αρίσταρχος Παπαδανιήλ
“Living city” 19’ Εύα Θεοδωρίδου, Δημήτρης Γιουζέπας               
“Pigs”    12’ Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη             

Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Το πατάρι”  18’ Μίνως Νικολακάκης               
“Κινητά στοιχεία” 17’ Ανδρέας Σιαδήμας               
“Γεια σου Ανέστη” 18’ Δημήτρης Κανελλόπουλος               
“Τζαφάρ” 3’ Νάνσυ Σπετσιώτη                  
“Musikhof” 10’ Θωμάς Κιάος                   
 “Ελένη” 13’ Στέργιος Πάσχος               
“Άρχουσα τάξη” 27’ Άντυ Παπαδημητρίου               


Σάββατο 22 Οκτωβρίου

2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
10:00

“Violet” 6’ Αθανάσιος Αγγελόπουλος               
“Τα εναντίον εαυτού” 14’ Περικλής Αγιανόζογλου, Νεφέλη Σταματογιαννοπούλου
“Οι δύο πύλες του Παναιτώλιου” 6’ Γιώργος Αναπολιτάνος, Μαρία Λουίζου
“Θύμησες” 8’    Έλσα Αναπολιτάνου                   
“Εσά” 10’ Αλέξανδρος Αναστασόπουλος, Κωνσταντίνος Ντεκώ            
“Rewind” 17’ Ανδρέας Ανέστης                   
“Prince of Streets” 16’ Θεοφύλακτος Αργυρού               
“Μνήμη” 9’ Νίκος Αυγουστίδης               
“What about interior” 2’ Αγγελική Βαρβεράκη               
“Be prepared…” 3’ Αγγελική Βαρβεράκη               
“Τελευταία ανάμνηση” 5’ Χρήστος Βενετσιάνος               
“Bloom” 2’ Ποθητός Γενικαλιώτης               

2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
12:00

“The Hostess” 27’ Παναγιώτης Δέδες                   
“John Lennon” 2’ Σωτηρία Δημοπούλου                   
“Εξίμησι” 7’Αφροδίτη Καϊράκη               
“General Cargo” 20’     Kωνσταντίνος Καλογρίδης                      
“Schwester / Αδελφή” 6’ Ελένη Κατσώνη               
“Δώρο θεού” 3’ Αντώνης Κοντοπίδης                
“Blockout” 21’ Παναγιώτα Κουμανταράκη               
“I won't quit smoking” 14’ Γιώργος Κουρελέας                               

Αφιέρωμα στη Γαλλική Σχολή Κιν/φου La Fémis
17:00

“Η αναποδιά” 38’ Dominique Baumard                   
“Όπως ο καθένας” 27’ Franco Lolli                       
“Forbach” 35’ Claire Burger                         

Αφιέρωμα στη Γαλλική Σχολή Κιν/φου La Fémis
19:00

“Victor” 13’ Francois Ozon                       
“Οι διακοπές” 17’ Emmanuelle Bercot                   
“Η πρώτη φορά” 40’ Emmanuelle Bercot                   
“Caresse” 13’ Emmanuel Mouret                   

5o digi2011

21:00

“Τυφλά Πάθη” 33’ Τώνια Μισιαλή           
           
“Στιβάνια” 3’ Βικτωρία Βελλοπούλου   
“Ethos Process Part II” 17’ Σπύρος Αμοιρόπουλος   
“Samurai” 8’ Γιώργος Μακρής               
“Greyt” 5’ Ειρήνη Βιανέλλη                           
“Ημερολόγιο επαρχίας” 25’ Στέργιος Μουντσάκης   
“Human Nature” 3’ Νάσος Βακάλης   
“Μνήμη” 9’ Νίκος Αυγουστίδης   

Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Κύκλωπας 2” 17’ Βικτώρια Τρέτσιακ                   
“Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ” 20’ Ρηνιώ Δραγασάκη                 
“Κόντρα” 6’ Δημήτρης Μπίτος               
“Toothbrushes” 5’ Νίκος Μπρανίδης, Γιάννης Μπουγιούκας            
“Κάποιος” 16’ Λίζα Αποστολοπούλου               
“Iris” 15’ Αλέξανδρος Σιπσίδης                 
“Hunting Frogs” 20’    Αδάμ Καρυπίδης                   
“Η νύφη” 6’Λευτέρης Χαρίτος      


Κυριακή 23 Οκτωβρίου

2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
10:00

“Dark soul” 11’ Μαρία Μερτζανίδου                   
“Χαραγμένο Τριαντάφυλλο” 9’ Θανάσης Νεοφώτιστος                 
“Μπάτμαν” 5’ Ευάγγελος Νταής               
“Έχετε ώρα;”     2’ Ναταλία Οικονομοπούλου               
“Σκηνή 53” 9’Λάμπρος Ράπτης                   
“Που τους θυμήθηκες” 6’ Πόπη Ρήγα                       
“The game” 7’ Γιώργος Ροσόλυμος                   
“Kiosk” 13’ Γαλαξίας Σπανός                    
“Iron Maiden” 7’ Ευάγγελος Σπανός               
“Furore” 7’ Εύη Στάμου               
“Οι τελευταίες του 17 ώρες” 20’ Κωνσταντίνος Ταμπούρης               
2ο Σπουδαστικό Πανόραμα
12:00

“Αμφιθυμία” 8’ Σωτήρης Γεωργαντάς               
“Goodnight stories: Τhe cursed filmmaker” 14’ Τέλης Γκουβίτσας   
“Fast Food 2019” 8’ Ευάγγελος Λαΐνας               
“Γεια σας κύριε προϊστάμενε” 5’ Ελένη Λαμνάτου
“Ariel Resident Resort” 2’Αριστέα Λαμπουρίδη                   
“Το Πνεύμα της Αουρόρα” 4’ Μαριάννα Λημναίου               
“H περιπέτεια της Αγγελικής” 8’ Γεώργιος Αναπολιτάνος, Μαρία Λουίζου, Έλσα Αναπολιτάνου, Ελένη Λαμνάτου, Πόπη Ρήγα, Αλέκος Αραβαντινός, Δημήτρης Βουτσαράς                   
“Counterattack” 14’ Ειρήνη Στείρου               
“Μαυρωμένο χαρτί” 26’ Ελένη Χούμου                 

Αφιέρωμα στη Νορβηγική Σχολή Κινηματογράφου Norske Filmskolen 
19:00

“Η Κυβέρνηση του Martin”     28’ Roar Uthaug                   
“Ορμόνες και άλλοι δαίμονες” 26’ Sara Johnsen                   
“Παρασκευή” 21’ Eirik Svensson                   
“Tuba Atlantic” 25’ Hallvar Witzø                       

5o digi2011
21:00

“Κρυφό” 17’ Βιργινία Ρηγάκη                                   
“Μνήμη” 9’ Φούλη Μελανίτου       
“Φτου! ξελευθερία για όλους” 15’ Κλειώ Φανουράκη       
“Gran Partita” 15’Αλέξανδρος Σκούρας       
“Μείνε δίπλα μου” 13’ Νατάσσα Παπαδάκη       
“Ο άνθρωπος με τα λυμένα κορδόνια” 5’ Χάρης Σταθόπουλος       
“Συνάντηση με τρελό” 7’ Tina Kimi       
“Express service” 13’ Φίλιππος Βοκοτόπουλος       
“Dead on Time” 11’ Ανδρέας Λαμπρόπουλος, Κώστας Σκύφτας       

Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Αμπάριζα για απόδραση” 19’ Έλενα Δημητρακοπούλου                
“Μόνο 19” 19’ Γιώργος Παντελεάκης                   
“Μαύρη θύελλα” 14’ Νίκος Καλλαράς               
“Ο γάμος” 10’ Αλέξανδρος Κακαβάς                 
“Κόφ’ το!” 14’ Βασίλης Καλαμάκης                
“Πίστομα” 18’ Γιώργος Φουρτούνης               
“Μάθε εργάτη πως” 11’ Σήφης Στάμου, Κώστας Σταματόπουλος   


Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

EUROPEAN FILM ACADEMY Βραβευμένες ταινίες EFA 2010
19:00

“Φώτα” 14’ Giulio Ricciarelli Γερμανία                       
“Ο δρόμος της Μαρίας” 16’ Anne Milne Ισπανία                   
“Είμαι εδώ” 36’ Bálint Szimler Ουγγαρία                       
“Χωρίς αγάπη” 29’ Birgitte Stærmose Δανία                   
“Ο έξω κόσμος” 15’ David O’Reilly Γερμανία                       

5o digi2011
21:00

“Ακαδημία Πλάτωνος doc” 29’ Ομάδα Ντοκιμαντέρ Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων 2010           
“Κάπου στον χάρτη” 3’ Δημήτρης Νάκος       
“Στο κελί” 13’Δημήτρης Τσολάκης, Γιώργος Χατζησαρόγλου        
“Θα κάνω ότι μπορώ” 15’ Μαρία Λεωνίδα       
“Prince of streets” 16’ Θεοφύλακτος Αργυρού               
“Under stress” 10’ Πάρης Πατσουρίδης                   
“Κiosk” 13’ Γαλαξίας Σπανός                   

Ταινίες Μυθοπλασίας και Ελληνες του Κόσμου  34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Ποιος Βασίλης;” 24’Δημήτρης Μουτσιάκας               
“Ηγέτης” 28’ Γαβριήλ Τζάφκας       
“In the distance of a glance” 18’ Χριστόφορος Ροδίτης    
       
 Έλληνες του κόσμου                   
“The fiddler” 16’ Στελάνα Κληρής               
“If you have no place to cry” 11’Αριστοτέλης Μαραγκός            
“Make up” 20’Χρήστος Μασσαλάς   


    Τρίτη 25 Οκτωβρίου
13:00
Συνάντηση των σκηνοθετών του 34ου Εθνικού Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας και 5ου digi2011 με εκπροσώπους ηλεκτρονικού και έντυπου τύπου.
Διοργάνωση εταιρεία Ελλήνων σκηνοθετών.

EUROPEAN FILM ACADEMY
Βραβευμένες ταινίες EFA 2010
19:00

“Talleres clandestinos” 40’ Catalina Molina Αυστρία-Αργεντινή       
“Χανόι – Βαρσοβία”     30’ Katarzyna Klimkiewicz Πολωνία       
“Δυαρχία” 20’ Ferdinando Cito Filomarino Ιταλία                
“Amor” 14’ Thomas Wangsmo Νορβηγία                       
“Τα σαλιγκάρια του Ιωσήφ” 12’ Sophie Roze Γαλλία                       
5o digi2011
21:00

“Πάρτο αλλιώς” 20’ Κινηματογραφική Ομάδα Πολιτισμικού Οργανισμού   
Δήμου Αθηναίων 2010                
“Προσφορά” 9’ Βασίλης Μπλιούμης                   
“Eσά”    10’Αλέξανδρος Αναστασόπουλος, Κωνσταντίνος Ντεκώ           
“Ζαρντέν” 20’ Νικόλαος Γκούλιος                    
“R.E.M. [rapid eye movement]” 16’ Κινηματογραφική Ομάδα Δήμου Κηφισιάς  2010           
“Timor” 18’ Γιώργος Βοντίτσος, Γιάννης Ρηγόπουλος                   
5o digi2011
23:00

“Bad language” 14’ Bύρων Παπαδόπουλος               
“Ice” 11’ Γιώργος Δασκαλάκης                   
 “240”    12’ Χάρης Ντώνιας                   
“Φαγάνας” 12’ Νίκος Χρονόπουλος                       
“Έξω στο αγρόκτημα” 18’ Alethea Avramis                   
“Μαύρος γάτος” 17’ Σπυρίδων Μανωλάτος            
“Σωφρονισμός” 5’ Γιάννης Σωτηρόπουλος, Πάνος Αριστερίδης


Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Βραβευμένες ταινίες 17 ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00

“Nolya” 25’Cem Öztüfekçi Τουρκία - Γαλλία                     
“Ενυδρείο” 17’ Bård Røssevold Νορβηγία                   
“Αγρία οικογένεια” 20’Terry Gilliam Ιταλία                   
“Οξυγόνο” 30’Adina Pintilie    Ρουμανία                       
“Να καταπιείς ένα βάτραχο” 10’Jurgis Krasons Λετονία                
“Τραγούδα μου να κοιμηθώ” 30’Magnus Arnesen    Πολωνία   

Βραβευμένες ταινίες 34 ου  Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00

“Πίστομα” 18’Γιώργος Φουρτούνης               
“Η νύφη” 6’ Λευτέρης Χαρίτος               
“Musikhof” 10’ Θωμάς Κιάος                   
“Τζαφάρ” 3’ Νάνσυ Σπετσιώτη                  
“Ηγέτης” 28’ Γαβριήλ Τζάφκας   
Έλληνες του κόσμου                   
“Make up”  20’ Χρήστος Μασσαλάς               
Έλληνες του κόσμου                   
“If you have no place to cry” 11’ Αριστοτέλης Μαραγκός        
Έλληνες του κόσμου                   
“The fiddler” 16’ Στελάνα Κληρής   

Βραβευμένες ταινίες 5ου digi2011
19:00

“Gran Partita” 15’ Αλέξανδρος Σκούρας       
“Under stress” 10’ Πάρης Πατσουρίδης       
“Flight at the museum” 4’ Δημήτρης Δεληνικόλας           
“Φαγάνας” 12’ Νίκος Χρονόπουλος           
“Human Nature” 3’ Νάσος Βακάλης   
“Dead on Time” 11’ Ανδρέας Λαμπρόπουλος, Κώστας Σκύφτας       


Βραβευμένες ταινίες 34 ου  Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23:00

“Γεια σου Ανέστη” 18’ Δημήτρης Κανελλόπουλος               
“Toothbrushes” 5’ Νίκος Μπρανίδης, Γιάννης Μπουγιούκας            
“Το πατάρι” 18’Μίνως Νικολακάκης               
“Iris” 15’ Αλέξανδρος Σιπσίδης                 
“Κόφ’ το!” 14’ Βασίλης Καλαμάκης                
“Κινητά στοιχεία” 17’ Ανδρέας Σιαδήμας               
“Ελένη” 13’ Στέργιος Πάσχος               
“Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ” 20’ Ρηνιώ Δραγασάκη