Κάποια βίντεο δεν θα είναι διαθέσιμα για ένα διάστημα λόγω αναβάθμισης.
Some videos will be unavailable for a while due to site upgrade.



Ειδήσεις

Αναζητήστε με μια λέξη το άρθρο που είναι καταχωρημένο.
24/8/2004 | ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ – ΔΗΜΟΣ ΔΡΑΜΑΣ

 

 

27o ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

10ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

 

19 -25 Σεπτεμβρίου 2004

 

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 4/8/2004

 

            Εβδομήντα πέντε ταινίες από 41 χώρες και από τις πέντε ηπείρους θα διαγωνιστούν στο 10ο  Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, που θα διεξαχθεί στην πόλη της Δράμας από 19 έως 25 Σεπτεμβρίου, παράλληλα με το 27 ο   Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους .

 

 

            Εκπροσωπούνται όλες οι κινηματογραφίες της Ευρώπης, όλες οι Βαλκανικές χώρες, παράλληλα με συμμετοχές από τις Ηνωμένες Πολιτείες , τη Λατινική Αμερική, αλλά και το Ιράν,  την Κορέα, την Ιαπωνία…

 

            Ως γνωστόν, από πέρσι, το Φεστιβάλ Δράμας χαίρει της διεθνούς αναγνώρισης και διάκρισης της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου, με την αθλοθέτηση  του Βραβείου EFA - UIP,  το οποίο εξασφαλίζει αυτόματα την υποψηφιότητα της ταινίας στα μεγάλα ευρωπαϊκά βραβεία της Ακαδημίας που απονέμονται το Δεκέμβριο.

 

            Οι ταινίες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο Διεθνές Φεστιβάλ είναι οι:  "ΣΙΩΠΗ" του Στέλιου Πολυχρονάκη και "ΠΙΛΑΛΑ" του Θοδωρή Παπαδουλάκη.

 

Τα βραβεία που απονέμονται (εκτός του EFA-UIP) στο Διεθνές Φεστιβάλ είναι εξής:

 

Grand Prix

Δεύτερο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας

Βραβείο Καλύτερης Βαλκανικής Ταινίας

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων  Σχεδίων.

 

Όλα τα βραβεία συνοδεύονται από χρηματικά έπαθλα

 

Ακολουθεί αναλυτική κατάσταση των ταινιών:

 

 

 

 

 

ALBANIA

Nine Years And Nine Days                 Artur Dauti                                           A          17’  

AUSTRALIA         

Deluge                                                 Flordeliz Bonifacio                              F          7’

Harvie Krumpet                                   Adam Elliot                                          A          23’

AUSTRIA

Merry-Go-Round                                 Marco Antoniazzi                                F          20'

BELARUS

The Wheel                                          Victor Asliuk                                        D         23'

BELGIUM

Flatlife                                                   Jonas Geirnaert                                 A          11'

Rendez Vous                                      Damien Chamin                                  F          13'

Silverstein Sequence                          Jean-Luc Gason                                 F          9'

BOSNIA - HERZEGOVINA

North Went Mad                                  Aida Begic                                           F          19'

BRAZIL

Boys From The South Side                Silvia Godinho & Claudia Ribeiro        F          13'

Imensidade                                         Amilcar M. Claro                                 F          14'

Unveiled Mary                                     Mauro D' Addio                                    F          14'

BULGARIA

Jomeo And Ruliet                                Stoyan Dukov                                     A          2'

CANADA

Amnesia                                              Cecilia Araneda                                  F          14'

The Fare                                              Rahul Parekh                                     F          15'

CHILE        

The Offering                                        Alejandro Fernandez                          F          13'

CROATIA

Sub Rosa                                            Katja Simunic & Nikola Simunic        A          8'

EGYPT

Deserve A Kiss                                   Karim El Nabolsy                               F          10'

Seventh Sense                                    Ahmed Mekky                                     F          9'

FINLAND

Twelve Months                                    Katariina Lillqvist                                 A          9'

FRANCE

Same Old Stuff                                    Matthieu Van Eeckhout                      A          5'

The Bourchnikov Method                    Gregoire Sivan                                   A          13’

The Entire Universe                             Fabrice Benchaouche                       F          12'

The Man Without A Head                     Juan Solanas                                     F          18'

The Most Of My Worries                      Carine Tardieu                                   F          10'

The Strange Legion                            Raphael Frydman                               F          5'

The Wallet                                            Vincent Bierrewaerts                         A          11’

GERMANY

My Parents                                           Neele Leana Vollmar                          F          18'

One Way Ticket                                   Ulrike Grote                                        F          13'

The Night Before                                  Mils Borge T. Sandvik                        F          11'

The Raft                                              Jan Thoring                                         A          9'

The Swimmer                                     Huettmann Klaus                                F          14’

Turkish Love                                        Ozgur Yildirim                                    F          12'

GREECE

Πιλάλα                                                Θοδωρή Παπαδουλάκη.                  F          15’

Σιωπή                                                 Στέλιου Πολυχρονάκη                       F          16’

HUNGARY

Genious Diabolis                                 Robert Lakatos                                  F          19'

Threshold Of Transience                     Gyula Nemes                                     D         13'

IRAN 

The Blackout                                       Bijan Mirbagheri                                 F          20'

The Hole                                               Vahid Nasirian                                    A          6'

IRELAND

The Carpenter & His Clumsy Wife     Peter Foott                                          F          14’

The Honourable Scaffolder                 Brendan Muldowney                          F          17'

ISRAEL

Bon Voyage                                          Sophie Artus                                      F          20'<o:p