Κάποια βίντεο δεν θα είναι διαθέσιμα για ένα διάστημα λόγω αναβάθμισης.
Some videos will be unavailable for a while due to site upgrade.



Ειδήσεις

Αναζητήστε με μια λέξη το άρθρο που είναι καταχωρημένο.
16/6/2016 | t-shOrt

Αποτελέσματα Προκριματικής 39ου Φεστιβάλ Δράμας


Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό  του Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Από τις συνολικά 211 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), επιλέχθηκαν 65 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 39ης διοργάνωσης. Από αυτές οι 8 είναι ντοκιμαντέρ και οι 3 animation.

Υπενθυμίζουμε ότι, όπως κάθε χρόνο, οι ταινίες που δεν πληρούσαν τις τυπικές προϋποθέσεις και αντέβαιναν στον κανονισμό, δεν τέθηκαν υπό κρίση.

Tα μέλη της φετινής ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ήταν οι: 
Αχιλλέας Κυριακίδης (συγγραφέας, μεταφραστής, σκηνοθέτης), Νίκος Σέκερης (παραγωγός, σκηνοθέτης), Γιώργος Φρέντζος (κινηματογραφιστής, μέλος της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC), και ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας και σκηνοθέτης  Αντώνης Παπαδόπουλος.

Όπως επισημαίνει ο Αντώνης Παπαδόπουλος «η ενασχόληση των νέων κινηματογραφιστών με την κρίση και τις συνέπειές της σε ατομικό αλλά και συλλογικό επίπεδο, φαντάζει μεγαλύτερη από κάθε άλλη χρονιά, γεγονός που προκύπτει από όλο το σώμα  των ταινιών που υποβλήθηκαν».

Η παρουσία των γυναικών σκηνοθετών είναι και φέτος ισχυρή, ωστόσο αξίζει να αναφέρουμε πως οι κωμωδίες είναι τρανταχτά απούσες από την φετινή σοδειά ταινιών.

Οι σκηνοθέτες θα πρέπει να καταθέσουν την τελική κόπια προβολής στα γραφεία του Φεστιβάλ έως τις 25 Αυγούστου 2016.

Το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα διεξαχθεί από τις 19 έως τις 24 Σεπτεμβρίου 2016, δίνοντας το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας.

Ακολουθεί  η λίστα των σκηνοθετών (με αλφαβητική σειρά), με τίτλο ταινίας, διάρκεια και είδος:

ΟΝΟΜΑ ΤΙΤΛΟΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΙΔΟΣ
1 Kosemund Σανίδης Ευθύμης  Odette 16 Μυθ
2 Pechuan Alfredo Κιναισθησία 10 Πειρ
3 Αναγνωστοπούλου Αναστασία Η Γάτα 29 Μυθ
4 Αποστόλου Στάθης Ο Αγρότης 16 Μυθ
5 Αρβελάκη Βίκη Στα σκοτεινά στην Κρήτη 26 Ντοκ
6 Αργυρίου Δημήτρης Μόνικα 5 Ντοκ
7 Αριστείδου Μυρσίνη Σεμέλη 13 Μυθ
8 Αυγουστίδης Νίκος Ummi 15 Μυθ
9 Βοκοτόπουλος Φίλιππος Unattended item 13 Μυθ
10 Βουρνάς Θοδωρής Θεατής 18 Μυθ
11 Γεραμπίνης Κώστας Αόρατος 29 Μυθ
12 Γερμανάκου-Κοψίνη Βούλα Xenos 11 Πειρ
13 Γερογιάννης Μάνος The Story of Edward Healing 14 Μυθ
14 Γιαννούλης Σταμάτης Λούση 17 Μυθ
15 Γλαρός Αντώνης A job interview 7 ΚινΣχ/Μυθ
16 Γουδέλης Βασίλης Διάρρηξη 9 Μυθ
17 Γρηγοράκης Πάρης Lily 12 Μυθ
18 Δημάδης Δημοσθένης
Μουστάκα Μαρία
Χατζηδάκη Ζηνοβία
Μικρές πατρίδες 21 Ντοκ
19 Δημητρίου Ιφιγένεια Butterfly Co.  11 Μυθ
20 Δημητρίου Μιχάλης Ευριπίδου 14 16 Ντοκ
21 Εργαστήριο κινηματογραφικής λέσχης Ηλιούπολης Ρήξη τυμπάνου 19 Μυθ
22 Ζαφείρης Γιάννης Felicita 10 Μυθ
23 Ζιώγας Γεώργιος Veritas 12 Μυθ
24 Ζούρας Δημήτρης Μάγδα 20 Μυθ
25 Θεοδοσίου Νίκος Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας 20 Ντοκ
26 Καλκετενίδης Κατερίνα Φιλοκτήτης - ο μύθος ενός ξένου 16 Ντοκ
27 Καλτσίδου Άννη The refugees 3 Πειρ
28 Καρακώστας Αυρήλιος Νεμέρτσικα 13 Μυθ
29 Καραμιζάρι Αλεξάνδρα Colette et la salle B-12 10 Μυθ
30 Κατσιμίρης Δημήτρης Γενέθλια 13 Μυθ
31 Κοσμάκης Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Home is where the heart is 30 Μυθ
32 Λαζαρίδη Ελένη Waterproof 7 Μυθ
33 Λέντζου Ζακλίν Αλεπού 28 Μυθ
34 Λουιζίδης Αλέξανδρος Ο φίλος μου κι εγώ 15 Ντοκ
35 Μαγκριότης Στέφανος 
Παυλίδης Υάκινθος
Blue sky from pain 15 Ντοκ
36 Μάινας Σήφης Κορίτσια της θάλασσας 14 Μυθ
37 Μανιώρος Δημήτριος Diversity 3 Μυθ
38 Μαργώνης Χρύσανθος Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. 19 Μυθ
39 Μίχαλος Δανιήλ Sternenkind 23 Μυθ
40 Μομφερράτου Εσμεράλδα The fly I swatted 20 Μυθ
41 Μοσχίδης Συνοδινός Ταξί 12 Μυθ
42 Μπάστα Αμέρισσα Χρήστος και Δήμητρα 13 Μυθ
43 Μωραΐτης Χρήστος Pet 11 Μυθ
44 Νάκος Δημήτρης Η Αλίκη στο καφέ 19 Μυθ
45 Νταμπακάκης Χρήστος 2 1/2 10 Μυθ
46 Ντούσιας Αντώνης     
Φατούρος Άρης
Μετείκασμα 9 ΚινΣχ
47 Οικονομοπούλου Δέσποινα Aurora 6 Πειρ
48 Παναγόκος Ντίνος Το νανούρισμα της Μαρίας 19 Μυθ
49 Παπαδοπούλου-Σαρδέλη Πολύμνια Βύθισμα 13 Μυθ
50 Παπαντωνόπουλος Μιχάλης Twist 15 Μυθ
51 Παπασπύρου Σπυρίδων Smoke in the water 24 Μυθ
52 Πετράκη Θέλγια Helga ar I lund 20 Μυθ
53 Ραδαίος Νίκος Vitatio 7 ΚινΣχ
54 Ρίζου Αναστασία Η Άλλη 8 Μυθ
55 Σκορδίλης Παναγιώτης Μινώταυρος 16 Μυθ
56 Σκούρας Αλέξανδρος Κύβος 25 Μυθ
57 Συμβώνης Γιάννης Νηπενθές 17 Μυθ
58 Τρουμπούκης Θανάσης Whale 52 23 Μυθ
59 Τσαμπρού Μάγια         
Σάρτζεντ Μαρκ           
Τσαμπάς Χάρης
Τοίχος 13 Μυθ
60 Τσώνης Αντώνης 3000 20 Μυθ
61 Φελάνης Μιχάλης Phantom limb 12 Μυθ
62 Χαλιάσας Κωνσταντίνος Dove 18 Μυθ
63 Χαπέσιης Μιχάλης Αντίδοτον 12 Μυθ
64 Χαραμουντάνης Κωστής Το Μάτι και το φρύδι 17 Μυθ
65 Χρυσομάλλη Ελένη Marly 25 Μυθ
 




Πληροφορίες:
Γραμματεία Φεστιβάλ Δράμας
Γραφεία Δράμας: τηλ. 25210 47575
Γραφεία Αθήνας: τηλ. 210 3300309