Κάποια βίντεο δεν θα είναι διαθέσιμα για ένα διάστημα λόγω αναβάθμισης.
Some videos will be unavailable for a while due to site upgrade.



Ειδήσεις

Αναζητήστε με μια λέξη το άρθρο που είναι καταχωρημένο.
23/6/2018 | t-shOrt

Αποτελέσματα Προκριματικής Επιτροπής 41ου Εθνικού Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

41ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ 
(16-22/9/2018)

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό  του 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. 

Από τις συνολικά 227 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), η προκριματική επιτροπή επέλεξε 68 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 41ης διοργάνωσης.  Από αυτές οι 4 είναι ντοκιμαντέρ και οι 2 animation.

Tα μέλη της φετινής ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ αποτελούνταν από τους: 

1. Ιφιγένεια Κοτσώνη, Σκηνοθέτιδα, Σεναριογράφο
2. Σπύρο Ταραβήρα, Σκηνοθέτη, Παραγωγό, Σεναριογράφο, Μέλος της Ευρωπαϊκής & Γερμανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, Βερολίνο 
3. Γιάννη Σακαρίδη, Σκηνοθέτη, Παραγωγό
4. Αντώνη Παπαδόπουλο, Καλλιτεχνικό Διευθυντή Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτη

Οι σκηνοθέτες θα πρέπει να καταθέσουν την τελική κόπια προβολής στα γραφεία του Φεστιβάλ έως τις 27 Αυγούστου 2018 και έως τις 17.00.

Διαγωνίζονται οι εξής ταινίες (με αλφαβητική σειρά σκηνοθετών):

1. Muffin Bolda Daniel
2. The Penal Colony Cizek Manos, Aliksanian Lindsey 
3. Open Up Kornilova Katia 
4. Sisters Kryvokhyzha Lyuba
5. 3-μηδέν στο ογδόντα εννιά Stout Boris
6. Ave Eva Twardowska Oliwia 
7. Quidnunc Αγιώτης Χάρης
8. Calling Αναστασιάδου Άρτεμις 
9. Φλεγύας Άντζους Δημήτρης 
10. Natron Απαρτιάν Άρης, Αβραμίδου Σοφία 
11. Hippo Αργυρού Θεοφύλακτος 
12. Άρια Αριστείδου Μυρσίνη
13. Deathcar Βακαλιός Ανδρέας 
14. Yawth Βαρτζιώτη Λήδα,Τσακαλέας  Δημήτρης 
15. Συλλέκτης Βουρνάς Θοδωρής
16. Τέταρτος Τοίχος Γκότσης  Δημήτρης
17. Πολυέλαιος Γλαρός Αντώνης
18. Ρίτα Δανόπουλος Γιώργος 
19. Δεσμοί Δημόπουλος Ανδρόνικος - Κωνσταντίνος
20. En Partie Ελευθερίου Αναστασία Μελία 
21. Springtime Rest Ζαφείρης Γιάννης 
22. Σελφίτιδα Ζούτη Πέγκυ 
23. O ήχος του Βλαδιβοστόκ Ιωάννου Μάριος 
24. Ο Ευρωπαίος Πολίτης Καμπέρης Νίκος
25. La ultima hija Καραμπάτσου Εύη
26. Fake news Κατσιμίρης Δημήτρης 
27. Shapes of Mine Καψανάκης Γιώργος 
28. Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν Κεκάτος Βασίλης 
29. Πέρα από τ' Αστέρια Κληρής Στελάνα
30. Let's talk about love Κουαντάς Αλέξης
31. Sunday 11.00 - 12.00 Κουκουβιτάκης Στέλιος 
32. Bασιλεία Κρατίδη Αναστασία 
33. Εκτορας Μαλό- Η τελευταία μέρα της χρονιάς Λέντζου Ζακλίν
34. 37 Mέρες Λεούση Νικολέτα
35. Βουρβουρού Λογοθέτη Καρίνα 
36. Διάβαση Μαθιός Νίκος 
37. Το τηλεφώνημα Μαριανός Ανδρέας
38. Terra Nera Ματθαίου Αλεξάνδρα
39. Τυφλόμυγα Μαυρίδου Δέσποινα 
40. Όταν ήμουν στο λύκειο, ήμουν ερωτευμένος με την Άννα Μητροπούλου Ελένη 
41. Μόλλυ 6 με 8 Μιχελουδάκης Ευθύμης 
42. Ομπρέλα Μπάστα Αμέρισσα
43. Λεωφόρος Πατησίων Νεοφώτιστος Θανάσης 
44. Παρεμπιπτόντως Οικονόμου Κωνσταντίνος
45. Έξοδος Παπαδόπουλος Αλκιβιάδης 
46. Ο αδερφός μου Παπαδουλάκης Θοδωρής 
47. Beyond Good & Evil or (The Exuberantly Painful Process of Teething) Παπαθανασόπουλος Αλέξανδρος
48. Η γυναίκα στο δωμάτιο Παπαϊωάννου Ρωμανος
49. 30 Πατσαλίδης Κωνσταντίνος 
50. The Sound Πέτρου Άντονι
51. Η Φάμπρικα Σικαλιάς Αλέξανδρος
52. Όλα για όλα Σκλαβουνάκης Μαρίνος
53. Tropical Dreams Σουμέλη Βαγγελιώ 
54. Newstria Σταματόπουλος Κώστας 
55. Άγγελος Νομάς Στάμου Σήφης
56. Live Σταυρόπουλος Βασίλης 
57. Η Στιγμή Στεφανάκις Γιάννης
58. Check In Στραγαλινός Κωνσταντίνος 
59. Versus Τατάρογλου Κώστας
60. Εντροπία Τάτσης Χρήστος 
61. Ντάνια Τζιβάρα Μάρσια
62. You should know better Τοπούζης Θανος 
63. Νάρκη Τσαλαπάτης Δημήτρης 
64. Μόνο αγάπη Χαπέσιης Μιχάλης 
65. Άβανος Χαραμής Παναγιώτης 
66. Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι Χαραμουντάνης Κωστής 
67. Τεμπέλης Χρονόπουλος Διονύσιος 
68. Thin Green Line Ψαράς Μάριος




Πληροφορίες:
Γραμματεία Φεστιβάλ Δράμας
Γραφεία Δράμας: τηλ. 25210 47575
Γραφεία Αθήνας: τηλ. 210 3300309
Email: kinfest@dra.forthnet.gr  www.dramafilmfestival.gr